Gyöngyös Körzete Kistérség Többcélú Társulása
Érdekes információ 1.
Érdekes információ 2.
Tagtelepüléseinek rövid bemutatása

Abasár

A 3-as számú főközlekedési úttól 1 km-re, a Keleti­Mátraalján Gyöngyöstől keletre található a közel 1300 lakosú község. A legközelebbi vasútállomás a Budapest-Miskolc vonalon Ludas. A népvándorlás idejéből ismerünk szórványleleteket. Neve az Ár­pádok alatt vált ismertté. Neve először pápai tized­jegyzékben szerepel. 1348-ban, mint Egyházas­ - Detket említik. A helységet történelme során több család is birtokolta. Lakossága földműveléssel foglalkozott. Már 1332-ben volt temploma és plé­bániája. A jelenlegi késő barokk műemlék temploma 1799-ból való. Titulusa "Szent György vértanú". Az új paplakot Szvoboda Antal gyöngyösi kőműves építette 1855-ben. XVII. századi eredetű barokk építmény a Tarródy-Gasztonyi kastély, amelyet 1820-ban átalakítottak. 1719-ben készült a barokk stílusú Szentháromság szobor, amelyet a Tarródy család állíttatott.

Domoszló


Két település, Gyöngyöshalmaj és Hevesugra egyesítésével 1950-ben jött létre a közel 1250 lakosú Halmajugra. A Keleti-Mátraalján, Gyöngyöstől 10 km-re K-DK irányban, a 3-as fóúttól 5 km-re található. A legközelebbi vasútállomás a Budapest-Miskolc vasútvonalon Ludas.

Halmaj nevét Holme alakban említi először írásos dokumentum 1337-ben. A XVI. és a XVII, században is elpusztult, majd újra benépesült. A kis jobbágyfalut több nemesi család birtokolta. A lakosság túlnyomó többsége római katolikus vallású. Ugrát is 1337-ben említi először írásos emlék Wgra néven. Kezdetben az Aba nemzetség egyik ága, az Ugrai család birtokolta. A család kihalását követően egymást követték a falu birtokosai. A XVII-XVIII. századfordulón lakatlan volt, majd német családok kezdték benépesíteni. 1900 után zömmel római katolikusok lakták. Fő megélhetési forrásuk a búza- és bortermelés volt. Középkori részekkel 1747-ben épült az ugrai római katolikus templom barokk stílusban, melyet Szent Imre tiszteletére emeltek. Gyöngyöshalmajon már 1720 körül állt fatemplom Szent Katalin tiszteletére. Mivel életveszélyessé vált, lebontottak. Az új templom építése 1900 végén fejeződött be. Három lakóház őrzi a népi építkezés hagyományait. A lakosság legnagyobb részét manapság a visontai bánya és erőmű foglalkoztatja.

Karácsond

A Mátra déli lejtőjén, Gyöngyöstől 11 km-re északkeletre található a majdnem 2000 lakosú település. Közúton közelíthető meg, a legközelebbi vasútállomás Gyöngyösön van. A falu nevével először 1332­ben pápai tizedjegyzékben találkozunk Markaz névalakban. Első birtokosaik a Kompoltiak voltak. Eger várának ostroma idején teljesen elpusztult, és majdnem két évszázadig nem lakták. 1742 körül a Felvidékről érkeztek szlovák telepesek. A falutól 1,5 km-re északnyugatra, a Tatár-mező kopár térségének a szélén, a Vár-bérc déli lejtőjén állnak az egykori vár romjai. Valószínű Aba Sámuel vára volt. A község jelenlegi temploma 1910-ben épült, de érdemes megtekinteni a falu szélén álló XVIII. században épült copf stílusú kápolnát is. Látnivalói közé tartozik a múlt század végéről származó tájház. Itt eredeti lakberendezési tárgyak, a korabeli népviselet mellett láthatók a hagyományos szőlőművelés eszközei is. A szőlősgazdák ma is felkereshető borpincéi és az ott kóstolható jellegzetes és kitűnő mátraaljai borok (Tramini, Olaszrizling, Muskotály, Zweigelt) is bizonyítják, hogy a község lakói ismerik a szőlő- és bortermelés titkát. Minőségi boraik a világ szinte minden tájára eljutnak. A falusi turizmusba való bekapcsolódást segítik a faluban folyó fejlesztési munkák. Adottságai között kiemelt helyet foglal el a kedvező klímájú Markazi-tó, amelyen lehet horgászni, vitorlázni, szörfözni, valamint a gazdag vadállományú markazi erdő.

Nagyfüged

A Gyöngyösi-síkon, a Bene-patak mellett, Gyöngyöstől délnyugatra, Gyöngyös és Heves között félúton, mindkét városhoz 22 km-re található az 1750 lakosú település. Közúton közelíthető meg, de az M3-as új, a falu határában haladó szakasza kedvezően befolyásolja közlekedés-földrajzi helyzetét. Vasútállomás a Budapest-Miskolc vonalon Karácsondon vagy Ludason található. Első írásos említés Fygug alakban 1302-ben esik róla. A XVI. században Egyházasfiged néven ismerték. A honfoglalás után királyi település volt. Később a pálosvörösmarti pálos szerzeteseké lett. A török időkben elnéptelenedett, de 1635-re a jobbágyok egy része visszaköltözött. A többnyire törpebirtokos lakosság a mezőgazdaságból élt. Ezen belül leginkább szántóföldi növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglakoztak. Almásy Mihály kegyúr építtette az Árpád-házi Szent Erzsébet titulusú barokk templomát. Az építés időpontjára a bejárata fölötti zárókövön látható "1738­ - 61" évszám utal. A neogótikus stílusú műemlék temetőkápolna 1821-ben, a klasszicista római ktolikus plébániaház 1840-ben épült. Négy lakóháza őrzi még a népi építészet emlékeit.

A község 1903-ig Sár, 1950-től Pálosvörösmarttal egyesülve Abasár néven a Keleti-Mátraalján, Gyöngyöstől 9 km-re északkeletre fekszik. A település névadója az Aba nemzetség. A hagyomány szerint itt alapított monostort és apátságot a bencések számára Aba Sámuel király 1042­ben. A falu határában található a természetföldrajzi kuriozitás, a Tatármező, amely a jégkorszakból visszamaradt jégfolyások területe. A település műemlékei szorosan kötődnek Aba Sámuel nevéhez. Első írásos említése 1261-ben történt Saar névalakban. Sár is és Pálosvörösmart is zsellérfalu volt 1848-ig. A szőlőművelés és a bortermelés mellett a pálinkafőzés és a malomipar biztosította a lakosság megélhetését. Római katolikus templomát kőtemplomként említik, amelyet több ízben restauráltak és bővítettek napjainkig. A XVIII. század végén épült Baldácsi-kastélyban ma könyvtár működik. A Baldácsi család építtette azt a pincesort, amelynek lejárójánál volt Aba Sámuel állítólagos sziklába vájt sírja. Emléktábla őrzi ezt a helyet. A XVIII. században épült Kapás-házban 1981-ben nyitották meg a táj szőlőművelését bemutató kiállítást. Itt láthatók az egyedülállóan ritka szőlőművelő eszközkészlet a középkortól és a nemzetiségi monostor emlékei. A település II. János Pál pápa 1991-es magyarországi látogatása alkalmából emelte a Meg nem születettek emlékművét a falu központjától néhány száz méterre.

Adács

A közel háromezer lelket számláló település a megye délnyugati részén, a jászság peremén fekszik, Gyöngyöstől 12 km-re. Gyöngyössel a néhány éve épített új út köti össze. A Budapest-Miskolc kettősvágányú vasútvonalon könnyen elérhető. A közelmúltban átadásra került M3-as javított a közlekedés-földrajzi helyzetén. Már a késő bronzkorban lakták a területet. Az írott források 1323-ban Adach névalakban említik. Kezdetben az Aba nemzet birtoka volt, később nagyon sok család birtokolta. A település lakói elsősorban földműveléssel és állattartással foglalkoztak, a XIX. századtól kiegészítő foglalkozásként fuvarozást is vállaltak. Dinnyetermesztéséről és acélos gabonaféléiről volt híres, de a településen a legnagyobb munkáltató a vasút lett. 1742-ben épült temploma műemlék. A településen több műemléknek nyilvánított lakóház található, ezek a XIX. századi népi építészetet jelképezik A településtől néhány km-re volt a kenyérvári major kéttornyú vadászkastélya, ám ma már csak a kastélypark díszfái láthatók.

 Atkár

Gyöngyöstől 7km-re délnyugatra, a megye nyugati részén fekvő település nem egészen 1800 lakossal. Közúton jól megközelíthető Gyöngyös felöl is és a 3-as útról Budapest felől is. Az M3-as autópálya elkészültével közlekedés-földrajzi helyzete még kedvezőbb lett. A falu és környéke régészeti emlékekben gazdag. Kőkori, késő rézkori telepek. szarmata települések maradványai, hunkori edények is felszínre kerültek. Az Athkar alakkal egy 1325-ben írott forrásban találkozhatunk először. A falu történetében több családdal is találkozhatunk, akik birtokolták. Építészeti és kulturális emlékei között az 1860-ban épült temploma és a hagyományos népi építkezés jegyeit hordozó két lakóház emelhető ki. Az 1900-ban épült Győrffy - lakban jelenleg az óvoda működik, a Babits-kúriából pedig iskolát alakítottak ki. 14 kiskereskedelmi bolt és 4 vendéglátó egysége biztosítja az itt élők ellátását,

Detk

A Mátraalján, Gyöngyöstől északkeletre fekvő több, mint 2200 lakosú település közúton közelíthető meg. A legközelebbi vasútállomás Ludas a Budapest-Miskolc vonalon. A falut a XIII. században királyi solymárok lakták. Az 1260 táján Dumuzlo-nak nevezett falu már a középkorban nevezetes volt szőlőműveléséről és borairól. Borai közül a Domoszlói Muskotály és a HársIevelű a legismertebbek. A környezetében elterülő másfél ezer hektáros erdőség lehetőséget nyújt túrázásra, vadászatra. Az ötvenhektáros tó a horgászoknak, csónakázni vágyóknak kínál kedvező lehetőséget a kikapcsolódásra. A település legfontosabb látnivalói a római katolikus templom, a volt Greskovics-kúria és néhány parasztház a XIX. századból. A templom 1739-ben létesült és gótikus részleteket tartalmazó barokk stílusú. A kúria klasszicista stílusban épült a XIX. század elején. Az idelátogatót szép, virágos falu fogadja vendégszerető emberekkel. A falusi turizmusba való bekapcsolódás a huzamosabb tartózkodást is lehetővé teszi.

Gyöngyös

A közel 35 ezer lakosú város a Mátra hegység déli lábánál fekszik. A megye második legnagyobb városát a Mátra kapujának is nevezik. Hozzá tartozik az ország legmagasabb csúcsa, az 1015 m magas Ké­kes.(Településrészei: Mátra­füred, Kékestetö. Mátraháza). 1334-ben Károly Róbert uralkodó földesúri mezővárossá nyilvánította. A ferences rendi szerzetesek rövidesen szép templomot és kolostort emeltek. A város rangjához méltó módon építették át a plébánia­templomát. A gazdag patrónusok, a szorgos kereskedők, az iparosok, a szőlőtermelők a templomokat csodálatos ötvös­tárgyakkal látták el, amelyeket ma a Szent Korona Házában lehet megtekinteni. A török utáni újjáépítés után barokk stílusban újultak meg a templomok, megépült az Orczy-kastély, amely jelenleg a Mátra Múzeum központi épülete. A műemlékekben gazdag település az 1917­es rettenetes tűzvész után szinte a mai formájában született ujjá. A belváros arculatát a gyakori tüzek ellenére az egyházi épületek határozzák meg. Közülük kiemelkedik a Szent Bertalan, vagy Nagytemplom. Gyöngyös különleges építészeti színfoltja az északi határban, a Farkasmály aljában vájt és épített pincesor. A varosnak évszázadok óta erőssége a vendéglátás. Az utóbbi években nőtt a magán és társasági vendéglátóhelyek száma Gyöngyösön is és a mátrai településeken is. Szállodái, a Mátra Szálló, Opál hotel, Avar Hotel, Pagoda Hotel, Ózon Hotel, valamint a Sás-tói kemping mellett a panziók, éttermek, kisvendéglők száma 38, a kiskocsmáké 16, a cukrászdáké és kifőzdéké 10-10. Élénk zöldség és gyümölcs piaca mellett forgalmasak bevásárlóközpontjaik is.

Gyöngyöshalász

A Nyugati-Mátra alján, Gyöngyöstől 4 km-re délre találjuk a települést. Közúton Gyöngyösről közelíthető meg, és a legközelebbi vasútállomás is Gyöngyösön található. A 2650 lakosú település közlekedési adottságai jelentősen javultak az M3-as autópálya átadásával. Halaz néven 1267-ben említi egy oklevél. A településen az élet valószínűleg csak a honfoglalás után kezdett kialakulni. A Mátraalja többi településéhez hasonlóan ezt is az Aba nemzetség szállta meg. Többnyire jobbágyok és zsellérek lakták. A falu megélhetésében már a XVI. századtól jelentős szerepet játszott a szőlőművelés és bortermelés. A község határában Malomárok elnevezés őrzi annak emlékét, hogy több malom is működött itt. 1711-ben építették későbarokk stílusú templomát, amelynek berendezéséhez felhasználták a feloszlott egri trinitárius konvent templomának padjait is. A falu határában található az 1794-ben épített kápolna, amelyet a Kármelhelyi Boldogasszony tiszteletére emeltek, és később búcsújáró hely lett. 1800 körül építették a klasszicista stílusú Hanisz-kúriát. A falu ma is borairól nevezetes elsősorban.

Gyöngyösoroszi

A Mátra déli lejtőjén, Gyöngyöstől 8 km-re ÉNy-É-i irányban találjuk az 1600 lakosú települést. Csak alsóbbrendű közúton közelíthető meg Gyöngyösről, és a legközelebbi vasútállomás is itt található. A XIII. századtól ismert település a török hódoltság idején elnép­telenedett. A XVII. században újra lakott településsé vált. A falu életében jelentős szerepet játszott középkori eredetű ércbányászata, valamint a szőlő- és bortermelés. Nemesfém bányászata 1986-ig tartott, amikor bezárták a bányaüzemet. 1996-tól egy kanadai vál­lalkozó kapott 4 évre szóló kutatási engedélyt a terület aranykincsének felderítésére. A bányászatra utalnak a település földrajzi nevei: Aranyos-bérc, Aranybánya-folyás. A településnek kőlelőhelye is van. A lakosság fő foglakozása ma is a szőlőművelés. A környéken kitűnő csemege és borszótő terem. A község egyik legfőbb látnivalója a plébániatemploma, amely 1332-ben épült és amelyet a XVIII. század elején elpusztulta után helyreállítottak és bővítettek. A faluban élt Bajza József, a reformkor jeles költője, akinek emlékét egykori háza őrzi.

Gyöngyöspata

A Mátra délnyugati lábánál, Gyöngyöstől 12 km-re északnyugatra található a közel 2850 lakosú község. A 21-es utat Gyöngyössel összekötő alsóbbrendű, ám jó minőségű út mentén fekszik. A legközelebbi vasútállomás Gyöngyösön található. Honfoglaláskori település, Anonymus szerint a területet a honfoglalás után Árpád adományozta Ednek és Edömérnek, ahol később unokájuk, Pata várat épített. Ebben az időben épült a vár mellett a főesperességi templom. Oklevél 1234-ben említi először a helységet. Történelme során 1460-ban mezővárosként említik, ezt megelőzően a cseh husziták építettek itt favárat, amelyet maga Mátyás király vett be. A török hódoltság idején a megye második legnagyobb települése volt, és csak a visszafoglaló háború során következett be a népesség jelentős csökkenése. Lakosainak megélhetését a szőlő- és bortermelés biztosította, a mai lakosság is szőlő- és gyümölcstermeléssel foglalkozik. A község jelenlegi temploma gótikus stílusban épült és legszebb dísze a későreneszánsz, Jézus családtáját ábrázoló Jessze-oltár. Mind a templom, mind berendezése műemlék. Lakói régóta magas fokú énekkultúrával rendelkeznek. A népi hagyományokat a Gyöngyöspatai Pávakör ápolja. A templomban található Nekcsei Dömötör XIV. században írt bibliájának másolata, melynek eredetije az USA Kongresszusi Könyvtárában található.

Gyöngyössolymos

Gyöngyöstől 4 km-re északra, a Dél-Mátrában találjuk a települést. 1903-ig Solymos volt a neve a ma több mint 3200 lelket számláló falunak. Közúton közelíthető meg, a gyöngyösi vasútállomás esik hozzá a legkö­zelebb. Nevének korai alakjai: Solumus, Solimus. 1212-ben, II. Endre adománylevelében említik először. Történelme során nagyrészt az egri püspöksédhez tartozott. Már a XIV. században a birtok tekintélyes részét adta a szőlő. Ősi mesterségeik közül említhető a molnárkalács sütése és az erdő közelsége miatt a fafaragás. Fakanalakat, lapátokat, fogasokat faragtak. A lakosság megélhetésének biztosításához egyéb tevékenységeket is folytatott. Ezek az erdő- és fakitermelés, vasútüzemi munkák, kőbányászat, kőfaragás. Lakossága a tetszetős és sokszínű népviseletű palócok nagy családjához tartozik. A falu nevezetességei közé tartozik az 1400 táján épült temploma. Különösen figyelemre méltó a templom terméskőből épült késői Árpád-kori gótikus tornya. A templommal egy időben épült a plébániaház. Említhető még az általános iskola épülete, amely 1783-ban épült késő barokk stílusban. Természeti ritkaság a vulkáni dagadókúp, a 388 m magas Kis-hegy. A nagypatak mentén fekvő település kedvező adottságai révén az aktív pihenés, a vadászat, a turizmus gazda lehető­ségeit biztosítja. Újabb lehetőségeket biztosíthat az itt élőknek a beinduló falusi turizmus, a falusi vendéglátás. Szeptemberenként itt rendezik meg a "Solymosi szüretet"

Gyöngyöstarján

A település a Déli-Mátrában van, Gyöngyöstől 7 km-re északra. A majdnem 2600 lakosú helység közúton érhető el. Gyöngyösön található a legközelebbi vasútállomás. Későbronzkori leletek bizonyítják, hogy a környéken régóta élnek emberek. 1275-ben említi először írás Tharian major és minor névalakban. 1461és 1570 között mezővaros volt. A falu gazdálkodásának alapját a szőlő- és bortermelés mellett a kőbányászat jelentette. 1770-től működik a faluban téglaégető. Látnivalói között szerepel a barokk stílusú műemlék jellegű templom, amelyet 1772-ben fejeztek be. Említést érdemel a községhez tartozó Fajzatpusztán található klasszicista Almási-kúria. A kastély körül elterülő angolkert természetvédelmi terület. A ma is szállodaként működő sósréti vadászkastély parkja igazi botanikai élményt kínál. Minden évben sok vendég - köztük külföldi vadászok - fordul itt meg, Nem feledkezhetünk meg az 1740-ben Haller Sámuel tábornok parancsára vájt 542 m hosszú borospincéről, melynek előcsarnokában a szőlő- és bor­termeléssel összefüggő kiállítás látható. Igazi élményt jelent a hordókkal teli pince meglátogatása, amelyet a borkóstolás tesz teljessé. 78 kereskedelmi szálláshely segíti az idegenforgalmat.

Halmajugra

A Mátraalján, Gyöngyöstől 10 km-re délkeletre fekszik. Az M3-as autópálya  átadásra került új szakasza a határában halad el, és jelentősen javítja a település közlekedés földrajzi helyzetét. 1870 óta van vasútállomása a Budapest-Miskolc fővonalon. A 3150 lakosú helység a Mátra és az Alföld találkozásánál fekszik. Ennek következtében északi részén kiváló bor terem, déli része pedig a szántóföldi kultúráknak biztosit kitűnő feltételeket. A föld alatt gazdag szénmező és gyógyvíz található. Ősidők óta lakott terület, 1323-ban említik először Karachund néven. A Barczy-tó és Barczy-erdő mellett fekszik a valamikori kántorlakás. A tó csónakázásra alkalmassá tétele és a terület szabadidő központtá alakítása fontos lépés lehet az idegenforgalomba történő bekapcsolódáshoz. Az 1770-78 között épült barokk stílusú római katolikus temploma a szép copf stílusú főoltárral igazán figyelemre méltó csakúgy, mint a temetőben található szép sírkövek.

Kisnána

A keleti Mátra déli oldalán, Verpelét és Domoszló között egy völgykatlanban található a kedvelt kirándulóhely. A környék településeihez hasonlóan a honfoglalást követően Kisnána is az Aba nemzetség szállásterülete volt. 1415­ben Kisnána néven említik. A több mint 1200 lakosú település 1203-ig Felsőnána néven szerepelt. Közúton közelíthető meg. A legközelebbi vasútállomás Verpeléten, a Kál-Bátonyterenye közötti vasútvonalon található. A lakók foglakozasat tekintve a környék adottságainak megfelelően a szőlészet, borászat és a gyümölcskultúra a jellemző. Ma is kiváló bortermő hely. A kiterjedt erdőség lehetőséget biztosít az erdő- és vadgazdálkodásra. Jelentősnek mondható a községen átmenő idegenforgalom, de a falusi turizmus fellendítéséhez további lépések szükségesek. A vadásztatás főleg a külföldiek számára tehetné vonzóvá a települést. A látogatókat szépen rendezett környezetével fogadja a nemrég feltárt és helyreállított gótikus eredetú várrom. A nagyközönség számára 1971­ben megnyílt. Vármúzeum mellett érdemes megtekinteni a falumúzeumnak berendezett szlovák parasztházat is.

Ludas

A Keleti-Mátra alján, Gyöngyöstől 15 km-­re, a 3-as úttól 1 km-re található a tele­pülés. A Budapest-Miskolc fővonalon saját vasútállomása van. Az közelmúltban átadott M3-as autópálya tovább javítja a közle­kedési feltételeket. A ma 850 lelket szám­láló település elég későn alakult ki. Első írásos említése is csak 1464-ból való, Ludos néven. A lakosság elsősorban mezőgazdasági termelésből élt. Leginkább szántóföldi kultúrákkal foglakozott. A vasút megjelenése jelentős számú lakosnak biztosított munkalehetőséget, később a visontai bánya és erőmű is sok embernek adott munkát. Műemlék temploma t 810­ben épült barokk stílusban. A templom berendezései közül jelentős a XVIII. század második felében fából faragott copf stílusú szószék. 1870 körül építette késő barokk stílusú kastélyát a falu történetében nagy szerepet játszó Tarródy család.

Mátraszentimre

Közel 600 lakosa van a Magas-Mátrában, 835 m magasságban fekvő 1938-ig Ötházhuta néven ismert hegyi településnek. Közúton jól megközelíthető, de a vasutaktól távol fekszik. Heves megye egyik legfiatalabb települése. Közigazgatásilag 1944 óta, önálló községgé alakulása óta hozzátartozik Mátraszentlászló (1938-ig Fiskálishuta), Mátraszentistván (1938-ig Felsőhuta), Galyatető, Fallóskút és Bagolyirtás. Mint a korábbi elnevezések is bizonyítják, ezen a környéken a XVIII-XIX. században üveghuták működtek. A települést gyakorlatilag az ekkor betelepített szlovák lakosok és utódaik lakták. Az itt élő emberek többségének megélhetését az idegenforgalom biztosítja. A felvidéki kedvelt üdülőhelyek elvesztése után kapott mind jelentősebb szerepet a magyar középosztály körében a különleges klímájú hegyvidék. A környék kiváló kirándulási lehetőségeket kínál azoknak is, akik csak a rövid sétákat kedvelik és azoknak ís, akik hosszabb útra vállalkoznak. Az egész területet behálózzák a turistaútvonalak. A felső-mátrai templomok közül talán a fallóskúti Mária Kápolna a legismertebb. Különlegesen szépek egyedi tűzzománc stációi. Fallóskút ma sokak által látogatott zarándokhely. A Mátrai búcsút a Három falu templománál rendezik évről évre. Hagyományosnak tekinthető a néptánc­fesztivál, valamint a tűzoltók versenye. Mátraszentistvánon a Vidróczki csárda őrzi a Mátra híres betyárjának Vidróczki Mártonnak az emlékét. Az ország legmagasabban fekvő Csillagvizsgáló és Földrengésjelző Intézete a területhez tartozó Piszkéstetőn van. Említést érdemel a mátraszentimrei tájház, melynek előkészítésében fid. Zakupszky Lászlónak, a falu első tanítójának vannak elévülhetetlen érdemei. A turisták számára 46 szálloda és 18 étterem áll rendelkezésre.

Markaz

Nagyréde

A 3. sz. főúton Budapest és Gyöngyös felöl is tábla jelzi a települést. A Mátra legdélibb községe, Gyöngyöstől alig 10 km-re található közel három és fél ezer lakossal. A határában talált pattintott kőeszközök arra utalnak, hogy a falu és környéke régóta lakott települések. Híresek feltárt avar kori temetői. Első írásos említése 1275-ben egy határjáró oklevélben található, amelyben a szőlőt is említik. A szőlőtermelés a Mátra kedvező klímája, a kiváló földrajzi és éghajlati adottságoknak megfelelően a XVIII. században, a török hódoltság után nagy lendületet vett. Különlegessége a településnek az az összefüggő szőlőterület, melyet a külföldiek is gyakran keresnek fel 1991 óta látható a nagyrédeí szőlő és bortermelés történetét bemutató kiállítás. A Magyarországról kikerülő bor 10 %-át a nagyrédei bor adja. A falu műemlékei között tartják számon az 1720 körül épült földesúri kúriákat, a Bulyovszky Dánielét és a volt Rédey-kúriát. A népi építkezés több emléke is megmaradt a XVIII. és a XIX. századból.

Vámosgyörk

Gyöngyöstől 12 km-re délre, a Gyöngyösi-síkon fekszik. Lakosainak száma meghaladja a 2100-at. Az M3-as autópályához közeli település egyben vasúti csomópont a Budapest-Miskolc fővonalon. Az első írásos emlék Jurk alakban említi 1273-ban. A honfoglalást követően királyi birtok, majd az Aba nemzetségbeli Kompoltiak birtokába került. Volt időszak, amikor nem lakott itt senki. Újratelepülését követően a megélhetést az őstermelés biztosította. 1868-ban a vasút kiépítése gyökeresen megváltoztatta a falu életét. Amellett, hogy bekapcsolta az ország vérkeringésébe, munkalehetőséget teremtett a lakóknak. Templomát 1897-re újjáépítették, mert a régi életveszélyessé vált. A településen három lakóházat nyilvánították műemlékké. Visontai Kovách János építtette a ma is meglévő kastélyt klasszicista stílusban. Új szárnyakkal látták el, és ma korszerűen felszerelt Szociális Otthon működik benne. Csodálatos parkját védetté nyilvánították.

 Vécs

A Keleti-Mátraalján, a 3-as főúttól 10 km-re északra található Kisnána és Feldebrő között. Közúton közelíthető meg. Feldebrő a legközelebbi vasútállomás a Kál­ - Kápolna - Bátonyterenye közötti vonalon. Nevével először 1332-ben találkozhatunk írásban, Weck névalakban. A Vecsi család birtoka volt. A török megszállás alatt elnéptelenedett, és csak a XVII. században népesült be újra. 1715-ben mint kuriális települést tartották számon. Lakossága a mezőgazdaságból élt. A mátrai borvidékhez tartozó település híres bora a Sáfrányai bor. Középkori temploma az 1835-ös földrengésben megrongálódott. A jelenlegi templom 1910-ben épült. A községben a népi építkezés vonásait hét lakóház őrzi.

Visonta

A Mátraalján, Gyöngyöstől 10 km-­re keletre fekszik az 1300-nál is több lakosú település. A 3-as főút mindössze 4 km-re délre halad tőle. Ludas a legközelebbi vasútállomás a Budapest - Miskolc fővonalon. Neve első írásos alakja Vysonta 1279-ből való. Birtokosa az Aba nemzetségből Csobánka, később a Kompolti család volt. 1445-ben mezővárosi joggal bírt. Lakói a török elől elmenekültek, de a XVII. század végén újratelepült. Az itt élők főként mezőgazdasággal foglakoztak, de már a XIV. században is a szőlő­művelés volt a meghatározó. Ma is leginkább szőlő- és gyümölcster­mesztéssel foglakoznak. Már a múlt században szénlelőhelyként ismer­ték, határában üzemelt is egy ki­sebb szénbánya. Az ország leg­nagyobb lignitmezőjének feltárására 1967-ben megnyitották a Thorez Külfejtéses Bányaüzemet, majd 1973-ban elkészült a 800 MW-os lignithasznosítású erőmű, hazánk legnagyobb hőerőműve. A település többször átépített temploma a XVIII. század elején már megvolt. Szen­télye valószínűleg a XV. századból származik. Az előtte álló Nepomuki Szent János szobor 1846-ban ké­szült el. XVIII. századi a Plébánia­ház, a Malomház pedig 1865-ben épült. Említést érdemelnek az or­szágos hírű borok tárolására a hegyek lábába vájt un. Lyukpincék. A faluban 10 éves építési tilalom volt érvényben. Ez alaposan gátolta a letelepedést. Az építési tilalom feloldásával a fejlődés elölt is és az idegenforgalom elölt is új távlatok nyíltak.

Visznek

A Gyöngyösi-síkon, Gyöngyöstől 18 km-re délre található a több, mint 1300 lakodú község. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jászárokszálláson keresztül közelíthető meg közúton. A legközelebbi vasútállomás is Jászárokszállás a Vámosgyörk-Ujszász vonalon.

Az Aba nemzetségbeli Kompoltiak birtokát képező település neve írásban először 1262-ben olvasható. A török kétszer is elpusztította, csak 1701 óta lakják folyamatosan. A gabonafélék és kukorica mellett burgonyát, dinnyét is termesztettek megélhetésük biztosítására az itt lakók. Templomot már az 1699-es templomösszeírás is jelez ezen a helyen, de ennek teljes átépítése csak 1890­ben fejeződött be, műemlékként tartják számon. Említésre méltó a Gyöngyös-patakon átvezető múlt század elején épült kőhíd, a „Nagyhíd". A község három régen épült lakóháza viseli magán a népi építészet jegyeit.

 

Partnereink
Freemail.hu
Ivy Magyarország Kft.
Axelero Rt.
Ivy Magyarország Kft.
1075 Budapest Károly Krt. 3/A
Tel/Fax: 1/225-82-57
web: www.ivy.hu, email: info@ivy.hu